• Purebred Publishing

Wizard Sails Across the Colored Shavings



Top Acres Supreme Wizard-ET, owned by Wayne E. Sliker, St. Paris, Ohio, finished on top in the International Brown Swiss Show at World Dairy Expo® on Thursday, October 5. Wizard was first awarded top honors in the Component Merit Class, then Senior Champion Female, and finally, Grand Champion Female. She and Sliker also took home the $1,000 Udder Comfort Grand Champion Cash Award. Meanwhile, Reserve Grand Champion honors went to Cutting Edge Thunder Faye, the first place Senior Three-Year-Old Cow, owned by Ken Main and Peter Vail of Copake, N.Y. Honorable Mention Grand went to the winning Five-Year-Old and Reserve Senior Champion R N R Lebron Emily owned by Ronald & Renee Michalovich, Lakeville, Ohio

Official judge Keith Topp, Botkins, Ohio and associate judge Dean Dohle, Halfway, Mo. placed 317 animals.

Show results and placings are as follows:

Spring Heifer Calf: 1. Silver Top Allstar Trick, leased by Shelby Besani, owned by Silver Top Swiss, Morrisville, Vt. 2. Hills Valley Lucky Raylinn, Hill's Valley Farm, LLC, Cattaraugus, N.Y.

Winter Heifer Calf: 1. Wind Mill Carter Snow Angel, E Kueffner, T Packard and M & L Hellenbrand, Boonsboro, Md. 2. Siegerts Power Merry, Kelvin Webster, Laingsburg, Mich.

Fall Heifer Calf: 1. Fairdale Hill Braiden Shey-ET, Leslie & Linda Bruchey, Westminster, Md. 2. Round Hill Talant Wilona-ET, Emily Heffner and Nathan Golenberg, Hagerstown, Md.

Summer Yearling Heifer: 1. Latimore Braiden Twinkie, Lindsey Rucks, Okeechobee, Fld. 2. Onword Lawman Vanilla, Carter Kruse, Dyersville, Iowa

Spring Yearling Heifer: 1. Glen Islay Biver Fairytale, Glamourview-Iager & Walton, Walkersville, Md. 2. West Winds Wonder Fancy, Milleanne Mullinix, Monrovia, Md.

Winter Yearling Heifer: 1. R Hart BJ 25, Leslie & Linda Bruchey, Westminster, Md. 2. Cutting Edge B Trail-ETV, Laurie A. Winkelman, Watertown, Wis.

Fall Yearling Heifer: 1. Top Acres Braiden Wiza-ET, Lindsey Rucks, Okeechobee, Fld. 2. Siegerts Braiden Sheena, Coltin, Morgan, Claytin & Mady Wingert, Harmony, Minn.

Junior Champion Female: Top Acres Braiden Wiza-ET, Lindsey Rucks, Okeechobee, Fld.

Reserve Junior Champion Female: Fairdale Hill Braiden Shey-ET, Leslie & Linda Bruchey, Westminster, Md.

Junior Best Three Females: 1. Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y. 2. Pit-Crew Genetics, Cambridge, Minn.

Premier Breeder and Premier Exhibitor of Heifer Show: Ken Main and Peter Vail, Copake, NY

Yearling Heifer in Milk: 1. Brown Heaven Biver Frenchfries, Brown Heaven, Verchères, Qué. 2. McCall Braiden Windy-ET, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y.

Junior Two-Year-Old Cow: 1. IE Twinkle-Hill Bush Jengas, John & Dee Winkelman, Watertown, Wis. 2. New View TP Tessa, Lucas Ayars, Mechanicsburg, Ohio

Senior Two-Year-Old Cow: 1. TCC Durham Dolly-OCS, Bethany Bauer, Hayfield, Minn. 2. Red Brae La Jongleur Showy, Elise Bleck, Muscoda, Wis.

Junior Three-Year-Old Cow: 1. Cutting Edge B Sonny, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y. 2. VB HP Bush Minty, Jeremy & Kelsi Mayer, Monroe, Wis.

Senior Three-Year-Old Cow: 1. Cutting Edge Thunder Faye, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y. 2. Peach Kist Total Tango-ET, Lindsey Rucks, Okeechobee, Fld.

Intermediate Champion Female: Cutting Edge Thunder Faye, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y.

Reserve Intermediate Champion Female: Peach Kist Total Tango-ET, Lindsey Rucks, Okeechobee, Fld.

Four-Year-Old Cow: 1. Top Acres Garbro S Wish-ET, Larry & Jennifer Meyer, Chilton, Wis. 2. Cutting Edge T Delilah, Kyle Barton, Ancramdale, N.Y.

Five-Year-Old Cow: 1. R N R LeBron Emily, Ronald & Renee Michalovich, Lakeville, Ohio 2. Whitland Trump Snowup-ET, Justin Whitney, Fort Ann, N.Y.

Aged Cow, Six-Year-Old & Over: 1. Kar-Linn Wondermnt Reese-ET, Kar-Linn Swiss and Jeff Brown, Jackson Center, Ohio 2. Random Luck B Tea Rose, Allison Thompson, Darlington, Wis.

Component Merit: 1. Top Acres Supreme Wizard-ET, Wayne E. Sliker, St. Paris, Ohio 2. Jonlee Secret Langwathby, Dalton, Dillon & Breanne Freeman, Bremen, Ind.

Best Three Females: 1. Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y. 2. Ronald & Renee Michalovich, Lakeville, Ohio

Produce of Dam: 1. Random Luck-Richard Thompson, Darlington, Wis. 2. Armbruster Bros. Farms, Inc./Red Brae Farms, Muscoda, Wis.

Total Performance Winner: Jonlee Secret Langwathby, Dalton, Dillon & Breanne Freeman, Bremen, Ind.

Nasco International Type & Production Award: Jonlee Secret Langwathby, Dalton, Dillon & Breanne Freeman, Bremen, Ind.

Senior Champion Female: Top Acres Supreme Wizard-ET, Wayne E. Sliker, St. Paris, Ohio

Reserve Senior Champion Female: R N R LeBron Emily, Ronald & Renee Michalovich, Lakeville, Ohio

Grand Champion Female: Top Acres Supreme Wizard-ET, Wayne E. Sliker, St. Paris, Ohio

Reserve Grand Champion Female: Cutting Edge Thunder Faye, Ken Main and Peter Vail, Copake, N.Y.

State Herd: 1. Wisconsin Brown Swiss Breeders 2. Ohio Brown Swiss Breeders

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Ken Main and Peter Vail, Copake N.Y.

Premier Sire: Blessing Jex Braiden-ET

#BrownSwiss #Shows #WorldDairyExpo #Dairy

6 views

1224 Alton Darby Creek Road, Columbus, Ohio 43228 | 614.339.5393

Published by Purebred Publishing 2018

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon
Your Purebred Dairy Industry News