• Purebred Publishing

National Guernsey Show - Harrisburg



The National Guernsey Show is today in Harrisburg, Pennsylvania with Matt Lawrence serving as judge with Jenna Lehnart as his associate. Thanks to our sponsors, Springhill, Warwick Manor and Twin Brooks!

Follow along today as we bring you photos and the top five in each class! The full show gallery will be uploaded to www.purebred.smugmug.com overnight!

Spring Calf





  1. Springhill Hot Topic-ETV, (Pies)m Springhill, Big Prairie, OH

  2. Misty Meadows Suitor Jezabelle (Suitor), Beth Anne Clark, New Paris, PA

  3. Warwikc Manor Lone Star Georgie (Lone Star), Kaila Stoltzfus, East Eark, PA

  4. Knapps Ladysman Taylor (Ladys Man) Amara McKissick, New Castle, PA

  5. Littlefields Lady Derby (Ladys Man) Jocelyn Ann Widrick, Watertown, NY

Winter Calf



  1. Indian Acres Lonestars Lacey (Lone Star), Carrie Chickering-Sears, South Deerfield, MA

  2. Misty-Glo GD All The Cards-ET (Goldust), Ashton Stiles, Blairsville, PA

  3. Ceadra Fringed Kringle Addy (Kringle), Elsie Wolff, Quarryville, PA

  4. Walnut Ridge Chiller Jordache (Chiller), Cindy Bates, Southington, OH

  5. Trotacre Ernie Selena (Lil Ernie), Grant Idle, Enon Valley, PA

Fall Calves




  1. Springhill Jokes Finale-ETV (RO Levi) Springhill, Big Prairie, OH

  2. Knapps Pies Making Magic-ET (Pies), Landree Fraley, Muncy, PA

  3. Hi Field Lightning Taffy, (Lightning), Wayne Spurrier, Keymar, MD

  4. Trotacre Ernie Madalyn (Lil Ernie), Jamie Trotter, Enon Valley, PA

  5. Misty Meadows HP GG Sunset-ET (Les), Beth Ann Clark, New Paris, PA

Summer Yearlings




  1. Knapps Copper Tropical (Copper), Kelly J. Johnson, York, PA

  2. Knapps Copper Topanga (Copper), Amara McKissack, New Castle, PA

  3. Rocky HIll Senator Zoelee (SEnator), Thomas McCarty, Hughesville, PA

  4. Sniders Lonestar Amazon (Lone Star), Aaron Snider, New Enterprise, PA

  5. Ripley Farms TG Ariah (Top Gun), Benjamin Axtell, Moravia, NY

Spring Yearlings




  1. Rutter Bros Top Notch Cami-ET (Top Notch), Kelly J. Johnson, York PA

  2. Rutter Bros Top Notch Cali-ET (Top Notch), Kelly J. Johnson, York Pa

  3. Alla Valley PS Rosette (Pistoll), Emily Sigle, Stockton, NJ

  4. Green Slopes A1 Jem (A1), Madison Davis, Dawson, PA

  5. Sniders HPGG Pie Amiee-ETV (American Pie) Nolin Snider, New Enterprise, PA

Winter Yearlings



  1. GR-Trotacre Corbins Ella (Altanic) Crobin McMurray, Eighty Four, PA

  2. Warwick Manor LS Star-ET (Lone Star), Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  3. Warwick Manor LS Sky-ET (Lone Star), Kizzy Bohrer, Frederick MD

  4. Coulee Crest Boman Latoya, Bowman) Cindy Bates, Southington, OH

  5. Misty Meadows Garret Succes (Garrett), Beth Ann Clark, New Enterprise, PA

Fall Yearlings



  1. Springhill Pies Jadira-ETV (Pies), Springhill, Big Prairie, OH

  2. Misty Meadows Fworks Sillouette (Fireworks) Beth Anne Clark, New Paris, PA

  3. Springhill Pies Joy-ETV (Pies), Springhill, Big Prairie, OH

  4. Muffets Twin Acre Lizzy (Fireworks), Elizabeth Roedl, Edgewood, IL

  5. Moziers Spider Demelza-ET, (Spider), Wayne & Betsey Foote, Hartford, NY



Junior Champion: Fall Calf - Springhill Jokes Finale-ETV, Springhill, Big Prairie, OH

Res. Junior Champion: Spring Yearling - Rutter Bros Top Notch Cami-ET, Kelly J. Johnson, York, PA

HM Junior Champion: Spring Calf - Springhill Hot Topic-ETV, Springhill, Big Prairie, OH

Junior Best Three Females


1. Springhill

2. Misty Meadows, Beth Ann Clark

3. Rocky Hill, McCarty's

Milking Yearlings




  1. Knapps Regis TamarisETV ( Regis),Analise Stover, carlisle, PA

  2. Knapps Regis Tamlou-ET ( Regis), Paokie Partners, Enon Valley, PA

  3. Slopes A1 Noelle (A1), Macy McDonald Walason, Imler, PA

  4. Hi Field Affirmed Tulip( Affirmed), Kassandra Miller, New Florence PA

Junior 2 Year Old




  1. Millborne HP Alymo Finally- ET ( Alymo), Finally Syndicate, Granby, CT

  2. Warwick Manor Miss America ( Kojack), Kevin and Dina Stoltzfus and Mark Riley, East Earl, PA

  3. Sniders Doc Ainsley ( Doc), Bella Gable, New Enterprise, PA

  4. Warwick Manor, Garrett Ash ( Garrett) Kevin and Dina Stoltzfus and Mark Riley, East Earl PA

  5. All - Glo Arrington Fidget ( Arrington) Jim Frentz Cattaraugus, NY

Senior 2 Year Old




  1. Knapps Kringle Tappy - ET ( Kringle), Landree Fraley, Muncy, PA

  2. Hollow View Senator Senora ( Senator) Elsie Wolf and Kevin Stoltzfus, East Earl, PA

  3. R-Way Be Pistoll Rose ( Pistoll), Cassandra Musser Rassau, Enon Valley

  4. Oakland Latimers Prestidge ( Latimer) Bella Gable, New Enterprise, PA

  5. Littlefields Vlf Prada Diva ( Prada) Littlefield and Widrick, Watertown,NY

PA Three-Year-Old Futurity


  1. Warwick Manor Ty Carter ( Ty), Kaila, Karli, Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  2. Golden Gapp Spider Angelina ( Spider), Bella Gable, New Enterprise, PA

  3. Warwick Manor Atlas Maya ( Atlas), Karli and Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  4. Toolite Crunch Hailey ( Crunch), Kristen Widrick, Watertown, NY

  5. Sniders Mentor Wildcat ( Mentor), Chase Cessna, New Enterprise, PA

Junior Three-Year-Old



  1. Walnut Corner Rebel Avita (Rebel) L.Bros and Kevin Stoltzfus, East Earl, PA

  2. Millborne Hillpoint Africa (Toro), M.Miller and Hillpoint Partners, Granby, CT

  3. Golden Gapp Spider Angelina (Spider), Bella Gable, New Enterprise, PA

  4. Muffets Twin Acre Advil - ET ( Assault), Elizabeth and Evelyn Roedl, Edgewood, IL

  5. Eber Acres N Alivia (Novak), Villa Grace, Mechanicsburg, PA

Senior Three-Year-Old




  1. Millborne HP Kringle Tara (Kringle), M.Miller and M. Hellenbrand,P. Vail , Granby, CT

  2. Springhill Mentor Jamaica -ET, Kevin and Dina Stoltzfus and Mark Riley, East Earl, PA

  3. Warwick Manor Ty Carter (Ty), Kaila, Karli, Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  4. Warwick Manor Atlas ( Atlas), Karli and Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  5. Muffets Twin Acres Honda -ET ( Assault) Elizabeth and Evelyn Roedl, Edgewood, IL



Intermediate Champion - Millborne HP Kringle Tara (Kringle), M.Miller and M. Hellenbrand,P. Vail, Granby, CT

Reserve Intermediate Champion-Walnut Corner Rebel Avita (Rebel) L.Bros and Kevin Stoltzfus, East Earl, PA

Honorable Mention Intermediate Champion- Millborne HP Alymo Finally- ET ( Alymo), Finally Syndicate, Granby, CT

Four-Year-Olds




  1. Misty Meadows Rebel Suite ( Rebel), Beth Ann Clark, New Paris, PA

  2. Willowbrook Yogie Bear Polly ( Yogibear), Matthew Aiken, West Middlesex, PA

  3. Sniders Rebel Jayso (Rebel), Allie Snider, New Enterprise, PA

  4. Warwick Manor Alymo Pie( Alymo), Karli Stoltzfus, East Earl, PA

Five-Year-Olds



  1. Willowbrook Labron Toni ( Labron) Jake Booher, New Castle, PA

  2. Warwick Manor Brady Kody (Brady),Kaila Stoltzfus, East Earl, PA

  3. Field Yogibear Candy (Yogibear), Macy McDonald Walason, Imler, PA

  4. VLF Yogibear Delight ( Yogibear), Kirsten Widrick, Watertown, NY

Six-Years and Older


1.Lovlee Crest Carter Georgia (Carter), Kevin and Dina Stoltzfus and Dr. Joseph

Piskorowski, East Earl, PA

2. Misty Meadows Levi Suede- ET ( RO Levi), Beth Ann Clark, New Paris, PA

3. Hearts Desire Mission Passion (Mission), Donnette Fisher, New Enterprise

4. Sniders Superlux Andee (Superlux), Andee Syndicate, New Enterprise, PA

5. Hillpoint MB Fame Tia ( Fame), M.Miller, M. Hellenbrand,P. Vail, Granby, CT

100,000 Lb. Cows


  1. Sniders Garrett Ashanti - ET ( Garrett), Aaron Gable, New Enterprise, PA

  2. Maplehurst Les Marzipan ( ELes), Edward Crossland, Cumberland, MD

  3. Knapps Regis Tabby - ET ( Regis), Kaila, Karli, Kolby Stoltzfus, East Earl, PA

  4. Sniders Adacka Hummer (Adacka), Aaron Gable, New Enterprise, PA


Senior Champion- Willow Brook Labron Toni (Labron), Jake Booher, New Castle, PA

Reserve Senior Champion- Coulee Crest Carter Georgia (Carter), Kevin & Dina Stoltzfus, East Earl, PA

Honorable Mention Senior Champion- Sniders Garrett Ashanti-ET (Garrett), Aaron Gable, New Enterprise, PA


Nasco Type & Performance Winner - Coulee Crest Carter Georgia (Carter), Kevin & Dina Stoltzfus, East Earl, PA

Total Performance Cow - Warwick Manor Brady Kody (Brady), Kaila Stoltzfus, East Earl, PA




Grand Champion - Willow Brook Labron Toni (Labron), Jake Booher, New Castle, PA

Reserve Grand Champion - Millborne HP Kringle Tara (Kringle), M.Miller and M. Hellenbrand,P. Vail, Granby, CT

Honorable Mention Grand Champion - Coulee Crest Carter Georgia (Carter), Kevin & Dina Stoltzfus, East Earl, PA

Best Three Females

  1. Morey Miller, Granby, CT

  2. Kevin and Dina Stotlzfus, East Earl , PA

  3. Matthew Aiken , West Middlesex, PA

  4. Beth Anne Clark, New Paris, PA

  5. Aaron Gable, New Enterprise, PA

Produce of Dam

  1. Kelly J. Johnson, York, PA

  2. Beth Clark, New Paris, PA

  3. Springhill, Big Prairie, OH

  4. Beth Anne Clark, New Paris, PA

Dam & Daughter

1. Morey Miller, Granby, CT

2. Warwick Manor, East Earl, PA

3. Matthew Aiken, West Middlesex, PA

4. Beth Anne Clark, New Paris, PA

5. Andee Syndicate, New Enterprise, PA

Exhibitor's Herd

1. Warwick Manor Farm, East Earl, PA

2. Beth Anne Clark, New Paris, PA

3. Matthew Aiken, West Middlesex, PA

4. Aaron Gable, New Enterprise, PA

5. Clarence Littlefield, Watertown, PA

#NationalGuernseyShow #AmericanGuernseyAssociation #GuernseyYouth

16 views

1224 Alton Darby Creek Road, Columbus, Ohio 43228 | 614.339.5393

Published by Purebred Publishing 2018

Your Purebred Dairy Industry News