• Purebred Publishing

International Ayrshire Show


Thank you to our sponsors - photos will be added later.


Judge: Callum McKinven, Canton de Hatley, Quebec

Associate Judge: Dean Malcolm, Victoria, Australia

Spring Calves

  1. Miss Malibu Mimosa (Reagan), Michelle Wolf & Melissa Burns, Epworth, IA

  2. Blue-Spruce Rubicom Spinner-ET (Rubicom), Blue-Spruce Farm, Bridport, VT

  3. Cedarcut Pred Corvette Corvair (Predator), Andrew Curtis Szalach, Cazenovia, NY (1st Jr.)

Winter Calves

  1. Double-A Top Notch Danielle (Top Notch), M & J Hemp, S Melotz & D Ossenkop, Beaverville, IL

  2. Lazy M Gentle Sage (Gentleman), Georgia Hazelwood, Smyrna, TN

  3. Toll Gate Predator Harbor (Predator), Megan J. Davenport, Litchfield, CT (1st Jr.)

Fall Calves

  1. Jomill Burdette Kalliope (Burdette) Glamourview-Iager & Walton, Walkersville, MD

  2. Dale-Vista Vicking Love-ET (Vicking), Glamourview-Iager & Walto, Walkersville, MD

  3. Palmyra Lochnivar R Bethany (Lochnivar), Palmyra Farm-Jordan Creek Gelber, Hagerstown, MD

Summer Yearling

  1. KnH-Endres Burdette Mayhem (Burdette), Leslie & Linda Bruchey, Westinnster, MD

  2. Maple-Dell Burdette Desiree-ET (Burdette), Maple Dell Farm, Woodbine, MD

  3. Ros-Sue-Kle Cinnamin (Gentleman), Ross & Sue Kleingartner, Gackle, ND

Spring Yearlings

  1. Four-Hills Burd Sassy 64671 (Burdette), Johnathan Hill, Bristol, VT (1st Jr.)

  2. Miss Malibu Barbie-ET (Kurt & Michelle Wolf & Melissa Burns, Epworth, IA

  3. Old-Bankston JC Banner (Reagan), Glamourview-Iager & Walton, Waalkersville, MD

Winter Yearlings

  1. Domynaire Born Wrong-ET (Dbl Barrel), Jessica Peter & Garrett Schmidt, Melrose, WI

  2. Baywatch Handsome Baymont (Handsome), Levi Banowetz, Charlotte, IA

  3. Old-Bankston-JC Booyah-ET (Vicking), Susan Edwards & Donna, Casey & Haley Mertz

Fall Yearlings

  1. Old-N-Lazy Gentleman Whammy-ET (Gentleman), Glamourview-Iager & Walton, Walkersville, MD

  2. Lazy M Distinct Lanie (Distinction), Mikayla Endres, Lone Rock, WI (1st Jr.)

  3. Miss Bikini Of Iowawayside (Twister), Dana & Madison Sickles, Marengo, IA (2nd Jr.)


Junior Champion of the Junior Show

Four-Hills Burd Sassy 64671 (Burdette), Johnathan Hill, Bristol, VT

Reserve Jr. Champion of the Junior Show

Lazy M Distinct Lanie (Distinction), Mikayla Endres, Lone Rock, WI



Junior Champion Female

KnH-Endres Burdette Mayhem (Burdette), Leslie & Linda Bruchey, Westminster, MD

Reserve Junior Champion Female

Jomill Burdette Kalliope (Burdette) Glamourview-Iager & Walton, Walkersville, MD

Milking Yearling

  1. Jackson-Hill Freebeer Tomorrow (Free Beer), Jeff Atherton, Greenwood, NY

  2. Palmyra Reagan DT Rosy (Raegan), Palmyra Farm-Evan Creek, Hagerstown, MD

  3. Family Af-Ayr Outlaw Carmen (Outlaw), Family Af-Ayr Farm, Caledonia, IL

Jr. Two-Year-Olds

  1. Terrance Bank Tae (Harrison), Bouchard, Beauchemin, Lussier & Roberge, Ste-Perpetue, QC

  2. Onwrd LZM Disnct Addiction-ET (Distinction), Worden & Maier, Oelwein, IA

  3. Blue-Spruuce Medalist 13912-ET (Medalist), Blue Spruce Farm, Bridport, VT

Sr. Two-Year-Olds

  1. Old-N-Lazy V Madison-ET (Vicking), Ridale Genetics & M&M Cattle Co., Cummington, MA

  2. Mackinson Double Dare (Dbl Barrel) Glamourview Farms & Kurt & Michelle Wolf, Epworth, IA

  3. Haynes-Farm Brachiosaurus, (Dbl Barrel), Molly Doty, Fort Edward, NY (1st Jr.)

Jr. Three-Year-Olds

  1. Old-N-Lazy Dream Of A Diva (Dreamer) Rosedale Genetics & Mike Maier, Oxford, WI

  2. Onword Lazy M Special AGent-ET (Special K), Jacob Worden, Oelwein, IA

  3. Misty River Burdette Jaciee (Burdette), Monica J. Howe, New Braintree, MA

Sr. Three-Year-Olds

  1. Palymyra Shockwave BP Rosy (Shockwave), Kurt Wolf & John Cannon, Epworth, IA

  2. Hardy-Farm Prime Kringle (Prime), Ridale Genetics & Hardy Farm, Worthington, MA

  3. Sathre Free Beer Jayde (Free Beer), Cristy Sathre, Adams, MN


Intermediate Champion of the Jr. Show

Misty River Burdette Jaciee (Burdette), Monica J. Howe, New Braintree, MA

Reserve Intermediate Champion of the Jr. Show

Haynes-Farm Brachiosaurus, (Dbl Barrel), Molly Doty, Fort Edward, NY


Intermediate Champion

Old-N-Lazy Dream Of A Diva (Dreamer), Rosedale Genetics & Mike Maier, Oxford, WI

Reserve Intermediate Champion

Palmyra Shockwave BP Rosy (Shockwave), Kurt Wolf & John Cannon, Epworth, IA

Four-Year-Old Cows

  1. Palmyra Berkley P Ruth-ET (Berkley), Palmyra Farm - Evan Creek, Hagerstown, MD

  2. De La Plaine Bingo Stinger (Bingo), Blue-Spruce Farm, Bridport, VT

  3. Hawvercrest Etgen Sizzle (Bradock), Glamourview-Iager & Walton, Walkersville, MD

Five-Year-Old Cows

  1. Marilie Gentleman Karmina (Gentleman), Peter Vail & Mike & Linda Hellennbrand, Lomira, WI

  2. Toppglen Wishful Thinking-ET (Prime), Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, New Bremen, OH (1st Jr.)

  3. River-Valley Gavins Brooke (Gavin), Megan, Jonathon, Bradley & Sarah Hill, Bristol, VT

Aged Cows

  1. Bear-Ayr Burdette Ray (Burdette), Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, Lomira, WI

  2. Hardy Farm Rio Verify (Rio), Ryan & Marjorie Rida, Worthington, MA

  3. Miss Brianna of Iowayside (Burdette), Dana & Madison Sickles & Jack & Sydney Carroll, Marengo, IA

100,000 Lb. Production Cow

  1. Mowry’s Burdette Summer (Burdette), Hall’s Ayrshires & V-Lane Farm, Oxford, WI

  2. Sunny Acres Riggins Ramona (Riggins), Kathryn Evans, Georgetown, NY

  3. De La Plaine Reality Plexi (Reality), Ferme De La Plaine, Ste-Francoise, QC


Senior & Grand Champion Female of the Junior Show

Toppglen Wishful Thinking-ET (Prime), Tanner, Brennan, Marissa & Logan Topp, New Bremen, OH

Reserve Senior & Reserve Grand Champion Female of the Junior Show

River-Valley Gavins Brooke (Gavin), Megan, Jonathon, Bradley & Sarah Hill, Bristol, VT


Senior & Grand Champion Female

Palmyra Berkley P Ruth-ET (Berkley), Palmyra Farm - Evan Creek, Hagerstown, MD


Reserve Senior & Grand Champion Female

Marilie Gentleman Karmina (Gentleman), Peter Vail & Mike & Linda Hellenbrand, Lomira, WI

Honorable Mention Grand - Intermediate Champion

Old-N-Lazy Dream Of A Diva (Dreamer), Rosedale Genetics & Mike Maier, Oxford, WI

Premier Breeder & Exhibitor is Palmyra Farm, Hagerstown, MD

Premier Sire - Burdette!


#AyrshireBreedersAssociation #Ayrshire #NationalJuniorShows

3 views

1224 Alton Darby Creek Road, Columbus, Ohio 43228 | 614.339.5393

Published by Purebred Publishing 2018

Your Purebred Dairy Industry News